/album/a11/hrad-pecka-1-jpg1/
/album/a11/hrad-pecka-2-jpg/
/album/a11/hrad-pecka-3-jpg1/
/album/a11/hrad-pecka-6-jpg/
/album/a11/hrad-pecka-5-jpg/
/album/a11/hrad-pecka-8-jpg/

Poloha na mapě

 

Zajímavosti v okolí

 

Přehrada Les Království

 

 Rozhledna Zvičina 

Hrad Pecka - perla Podkrkonoší

Pokud zamíříte do Podkrkonoší a na Novopacko v Královéhradeckém kraji, určitě si naplánujte návštěvu hradu Pecka. Jeho prohlídka bude pro vás nezapomenutelným zážitkem.

     

Rozkvět za doby Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic

Částečná zřícenina původně gotického hradu Pecky ze 13. až 14. století  se tyčí nad stejně pojmenovaným městysem. Ze zachovalých ochozů a z hradní vyhlídky je skutečně nádherný rozhled do kraje a zejména pak na  Krkonoše a Sněžku, uvidíte Černou horu,  vrchy Zvičinu, Kumburk, Bradlec a Tábor. Poblíž Pecky  jsou známá města Nová Paka či Lázně Bělohrad. Hrad má dlouhou a pohnutou historii, došlo zde i k velkému požáru (v roce 1830) a k dokonalé zkáze přispěli také obyvatelé Pecky, kteří v 19. století používali zdejší kámen a zdivo ke stavbě svých domků. K částečné záchraně a restaurátorskému zásahu došlo až po roce 1960. Nahlédneme-li částečně do minulosti, objekt nejvíce vzkvétal v 17. století - v době, kdy zde žil a tvořil hudební skladatel, spisovatel, cestovatel  a politik Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic (1564 – 1621).

 

Hrad Pecka opět žije

Prohlídka hradu (trvá zhruba 45 minut) je vždy pro skupinu zájemců v určitý čas, proto se o tom raději předem  informujte. Menší čekání vám ale jistě zážitek nepokazí. Můžete si zatím t sami prohlédnout zbytky příkopů, opevnění,  hradní věž, brány a nahlédnout do osvětlené studny, jejíž hloubka je  56 metrů. Průvodce pak s vámi projde  v rekonstruovaném Harantovském paláci několik sálů a místností, mučírnu a sklepení.  Expozice jsou zaměřeny nejen na dějiny hradu, ale zejména na život a dílo Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic. Pro návštěvníky je zajímavá také ukázka  tehdejšího života a práce prostých lidí v Podkrkonoší. Rozhodně za vidění stojí i druhý prohlídkový okruh -  Harantovské sklepy, kde na vlastní oči  spatříte, jak se na hradě řešila hygiena, dozvíte se i něco o tehdejší stravě a její přípravě v černé kuchyni. Hrad Pecka v současné době žije skutečně naplno, kromě prohlídek se tu dějí různé akce pro děti i dospělé. V červenci a srpnu se na nádvoří a přilehlém okolí konají lákavá šermířská vystoupení a divadelní představení.

 

Jak na hrad?

Autem či autobusem je možné dojet až na náměstí městyse Pecka, kde je parkoviště. Pěšky pak půjdete zhruba 10 minut podle šipek až k hradu.

 

Vstupné

Celková prohlídka: Dospělí – 80 Kč, důchodci – 60 Kč, děti, studenti, ZTP – 50 Kč (jednotlivé okruhy jsou zhruba o 20 Kč levnější)

 

Provoz

Otevřeno je v dubnu a v říjnu v sobotu,  v neděli a ve svátek od 9 do 16 hodin.
Od května do října je otevřeno každý den kromě pondělí od 9 do 17 hodin

 

Kontakt

Web: www.hradpecka.cz nebo www.hradpecka.eu
e-mail: hrad.pecka@centrum.cz
Tel: +420 493 799 129

 

Tip na výlet

Z náměstí městečka Pecka se vydejte po červené turistické značce zhruba 400 m do kopce až k hradu. Protože vám zabere poměrně delší čas jeho prohlídka, doporučujeme po skončení projít si ještě okolí hradu a pak se vrátit na náměstí, kde si dejte něco dobrého ve zdejší vyhlášené cukrárně nebo se jděte občerstvit do restaurace, která je také na náměstí. Dříve však než opustíte Pecku, všimněte si na náměstí morového sloupu a raně barokní kašny. Významnou zdejší památkou je zejména kostel sv. Bartoloměje, který byl postaven v roce 1603. Jsou zde nádherné stropní malby Václava Kramolína a reliéfní výjevy křížové cesty od J. Lederera. Městečko je celkově upravené a na návštěvníky působí příjemně, pokud máte chuť ještě na další výlet, nechte se inspirovat velkou mapou na náměstí. Vyznačené trasy vás zavedou do dalších malebných zákoutí Podkrkonoší.

zdroj: mapy.cz