Poloha na mapě
Za zlatem do zaniklých Sklenářovic a okolo Rýchorského pralesa, Krkonoše
Rýchorský prales není pralesem v pravém slova smyslu. Je to jedinečné místo ve východních Krkonoších, na jehož území vás čeká tajuplná lesní atmosféra, zakrslé bizarní pokroucené stromy i semknuté rodiny smrků. Rýchory sousedí se zaniklou vesnicí Sklenařovice v údolí Zlatého potoka, kde se v minulosti těžívalo zlato a dnes tudy vede několik značených tras.
zdroj: www.janskelazne.cz
Popis trasy
Na území Sklenářovic (německy Glasendorf) stávaly dvě sklářské hutě, podle kterých vesnice dostala své jméno. Žilo tu přes dvě stovky obyvatel ve více jak čtyřiceti chalupách, nechyběla škola ani oblíbený hostinec. Počátkem 16. století se nad Sklenařovicemi na úbočí rýchorského hřbetu začalo těžit zlato. Protože se nalézalo v hloubce až tří metrů, zemina se musela odkrýt a v prostoru těžby, který později zarostl zelení, jsou dodnes patrné výkopy a haldy vytěžené zeminy. Vesnice, která zůstala po odsunu Němců opuštěná, byla v roce 1960 prakticky srovnána se zemí. Postupem času v tomto místě vznikla ojedinělá přírodní lokalita a ves připomíná dnes jen několik kamenných podezdívek domů, Boží muka a starý kamenný most přes Zlatý potok. V roce 2009 bylo toto místo prohlášeno jako přírodní památka Sklenařovické údolí. Podívejte se na video z farmy ve Sklenářovicích.
Namísto hlasů údolím zní zvon
Dnes se s historií Sklenářovic a zdejší „zlaté éry“ můžete seznámit prostřednictvím informačních tabulí s dobovými fotografiemi, které jsou umístěné na odpočinkovém místě na konci asfaltové cesty u údolí. Při cestě vzhůru podél Zlatého potoka lze spatřit zrekonstruovanou mlíčnici u bývalého hostince. Mlíčnice, které bývaly součástí chalup a plnily v minulosti roli dnešních chladniček, tvořil samostatně stojící sklípek, ve kterém potraviny ochlazovala protékající voda. Během návštěvy můžete dále vidět pomník padlých v 1. sv. válce, pěkný dochovaný kamenný most, a zvon netradičně umístěný v rozpůleném kmeni, jehož zvuk nahrazuje lidské hlasy, které kdysi zněly dnes ztichlým údolím.
Nejkrásnější výhled z Rýchor
V přilehlé přírodní rezervaci Rýchorský prales se vyskytuje celá řada chráněných druhů rostlin. Zajímavostí jsou bizarní tvary stromů. Za jejich neobvyklým zjevem stojí drsné horské klima a pasoucí se hospodářská zvířata, která okusováním mladých stromků způsobila jejich deformaci. Neméně zajímavé jsou rýchorské smrky, jejichž spodní větve ohýbající se až k zemi zakořenily a díky tomu v jejich blízkosti vyrostly další mladé stromky. Na vrcholku rýchorského hřbetu v nadmořské výšce 1000 m stojí školicí středisko Správy KRNAP Rýchorská bouda. Objekt s celoročním provozem nabízí možnost ubytování a občerstvení. Nedohled odtud, v místě, kde kdysi stávala Maxova chata, je zpřístupněna vyhlídková terasa, otevírající krásný výhled na panoramata Krkonoš.
Přístupnost
Z Mladých Buků po žluté turistické značce půjdete k rozcestí Bystřice, odkud budete pokračovat po modré ke kamennému mostu a do PP Sklenářovické údolí. Modrá vás zavede až k lovecké chatě Pašovka a k rozcestí Kutná – Rýchory, kde ji vyměníte za žlutou značku vedoucí k Rýchorské boudě. Při cestě vlakem vystoupíte ve Svobodě nad Úpou a po zeleně či žlutě značené stezce dojdete po asi 7 km na Rýchorskou boudu.
Občerstvení
Antonínovo údolí, Hotel pod Pralesem.
Bufet na Rýchorské boudě, otevřeno úterý – neděle 10.00 – 16.00 hod.
Provozní doba a vstupné
Celoročně volně přístupné
Parkování
Mladé Buky, parkoviště u penzionu U Kubečků a u fotbalového hřiště při železniční trati.
Body na trase
Mladé Buky - Bystřice - kamenný most - chata Pašovka - Kutná-Rýchory - Rýchorská bouda
Délka trasy
Trasa měří 10,6 km a zabere cca 3 hodiny. Trasa je středně těžká s převýšením více než 500 m.
Mapa trasy
zdroj: www.mapy.cz
TIP NA VÝLET
Udělejte si výlet z Mladých Buků Antonínovým údolím k PP Slunečná stráň. Cesta začíná zelenou značkou v Mladých Bucích na parkovišti. Zhruba po 1 km zelenou značku opouští a na křižovatce se stáčí do Dolních Sejfů a Antonínova údolí. Pokračuje kolem Hotelu pod Pralesem a kapličky k PP Slunečná stráň. Cesta tam a zpátky je dlouhá asi 7 km.
zdroj: www.mapy.cz
Podívejte se na video ze Sklenářovic
Kontakt
Pondělí - pátek:
08:00 - 16:30
Certifikáty a ocenění