Fotogalerie:

/album/fotogalerie-ve-stopach-hance-a-vrbaty/pomnik-hance-a-vrbaty-jpg1/

Poloha na mapě

Ve stopách Hanče a Vrbaty

V roce 1913 se v Krkonoších pořádal na velikonoce běžkařský závod, kterého se zúčastnili nejlepší běžci. Jelikož bylo zrovna teplé počasí tak závodníci na trasu dlouhou 50 km vyrazili jen spoře oblečení většinou pouze v kalhotách a košilích.

     

Foto: Mirka Schärfnerová

Smutná historie

Bohužel se počasí během závodu zhoršilo natolik, že závod musel být zrušen. Asi vidina porážky německých soupeřů stála za tím, že jeden ze závodníku pokračoval i přes nepřízeň počasí dále v závodu. Byl to právě onen Bohumil Hanč. Nejspíše někde v okolí Harrachovských kamenů se spolu setkali Hanč s jeho kamarádem Vrbatou,  který se vydal z Jilemnice Hanče povzbudit. Jelikož, ale bylo špatné počasí, protože všude okolo panovala sněhová vichřice půjčil Vrbata lehce oblečenému a podchlazenému Hančovi něco ze svého oblečení a vydal se pro pomoc. Bohužel  ho tento obětavý čin stál život, na popud tohoto činu  došlo ke zrodu záchranné služby a 12. května 1935 i jednotné organizace Horské služby v Krkonoších. Hanče již polomrtvého našel další běžec Emerich Rath, někde v okolí současné památné mohyly na Zlatém návrší. Emerich Rath také vyrazil pro pomoc. Když Hanče našli, byl ještě živý, bohužel za krátko na Labské boudě zemřel. 

 

Původní trasa závodu

Foto:  Archiv Krkonošského muzea v Jilemnici

Popis trasy

Začátek putování v bílé stopě tohoto osudného závodu začne ve Špindlerově Mlýně, z kterého je nejideálnější nechat se vyvést lanovou dráhou na Medvědín. Z Medvědína vede trasa lehkým výstupem na Zlaté návrší a k Hančově pomníku. Poté se vydáme po hřebeni k Ambrožově vyhlídce. Z tohoto místa sjedeme na Labskou boudu, kde můžeme chvíli pobýt a načerpat sily do další jízdy. Na Labské boudě bývalo hlavní stanoviště závodu. Od Labské se vydáme stoupáním na Pančavskou louku a poté svižně sjedeme k Vosecké boudě. Zde si opět můžeme odpočinout a oddechnout před dalším výstupem tentokrát na Tvarožník. Odkud se dále vydáme po cestě Česko-polského přátelství  až na Violík, Sněžné jámy a Vysoké kolo. Potom nás čeká krátký, ale prudký sjezd po modré značce k Martinově boudě. Odtud se závodníci vracely zpátky na Labskou boudu a pokračovali dál skrz Zlaté Návrší na Mísečky. My se ale vracet nebudeme, abychom si mohli užít hezký sjezd do Špindlerova Mlýna. Nejprve na nás čeká z Martinovy boudy parádní zhruba šestikilometrový sjezd na Medvědí boudy a k Dívčí lávce po zelené značce a dále již slabý sjezd po modré kolem Labe až k parkovišti ve Špindlerově Mlýně.

 

Body trasy

Špindlerův Mlýn – Medvědín – Zlaté návrší – Hančův pomník – Ambrožova vyhlídka -  Labská bouda – Pančavská louka – Vosecká bouda – Tvarožník – Violík – Sněžné jámy – Vysoké kolo – Martinova bouda – Špindlerův Mlýn

 

Náročnost

Celkem fyzicky náročná trasa, která se nedoporučuje zdolávat za zhoršeného počasí.

 

Celková délka

Trasa měří 20 km

 

zdroj: mapy.cz