/album/a111/snezne-jamy-jpg1/
/album/a111/snezne-jamy-7-jpg/
/album/a111/snezne-jamy-5-jpg/
/album/a111/snezne-jamy-4-jpg/
/album/a111/snezne-jamy-2-jpg/
/album/a111/snezne-jamy-8-jpg/

Poloha na mapě

Sněžné jámy - Špindlerův Mlýn, Krkonoše

Mohutné Sněžné jámy (Sniežne Kotly) leží na polské straně Krkonoš a jsou součástí polské přírodní rezervace. Tvoří je dva impozantní ledovcové kary – Velká sněžná jáma (Wielky Śnieżny Kocioł) a Malá sněžná jáma (Mały Śnieżny Kocioł).

     

zdroj: www.harrachov.cz

O Sněžných jámách

Pohled na obě jámy je úchvatný. Menší je dlouhá přes půl kilometru, velká měří 800 m. Hloubka kolmých skalnatých srázů dosahuje více jak 200 m a na dně se zrcadlí ledovcová jezírka (Snieżne Stawki). Díky alpskému charakteru krajiny se ve Sněžných jamách vyskytují mnohé vzácné druhy rostlin, mezi nimi například lomikámen sněžný a vstřícnolistý. Dnem obou jam prochází značená cesta, která nabízí neobvyklý pohled na skalnaté srázy i ledovcová jezírka.

 

Od turistického přístřešku, přes kamennou chatu až k luxusnímu hotelu a vysílači

V roce 1837, v počátcích zrodu turistiky v oblasti Krkonoš, byl nad Sněžnými jamami postaven turistický přístřešek, který později nahradila kamenná chata s restaurací a ubytováním, a v dalším období pak luxusní horský hotel s vyhlídkovou věží. Pro objekt známý jako Bouda u Sněžných jam se díky jeho podobnosti s krakovským královským hradem později vžil název Wawel. I po několika přestavbách se stavba uchoval dodnes, avšak od roku 1960 je využívána jako televizní vysílač a vysílač mobilních operátorů a není veřejnosti běžně přístupná. V extrémních klimatických podmínkách však poskytla již nejednou zázemí turistům v nouzi a její obsluha má zásluhu na záchraně několika desítek lidských životů.

 

 

Přístupnost

Pěkný cesta se spoustou krásných výhledů směřuje od Labské boudy k turistickému rozcestníku, odkud vede žlutě značená stezka dlouhá asi 2,5 km napříč kamenným mořem. K Labské boudě se dostanete pěšky z Horních Míseček, cesta je dlouhá asi 5,5 km. Můžete využít i autobusovou linku, která z Míseček jezdí od 30. dubna do konce října. Zastávka autobusu leží u Jilemnické boudy, asi 400 m od parkoviště. Autobus jede k Vrbatově boudě, odkud půjdete směrem k prameni Labe, kde odbočíte k Labské boudě. Kolem Sněžných jam vede červeně značená hřebenová cesta Česko-polského přátelství. Po té lze dojít až na samotnou horu Sněžku.

 

Občerstvení

Pochutnat si můžete na Labské boudě a to buď v restauraci, nebo v bufetu. Za pěkného počasí je k dispozici i venkovní občerstvení s vyhlídkou.

 

Vstupné a provozní doba

Celoročně volně přístupné

 

Parkování

Do této části KRNAP je vlastním motorovým vozidlům vjezd zakázán. Zaparkovat můžete v Horních Mísečkách u spodní stanice vleků.

TIP NA VÝLET

Jen asi hodinu chůze od Sněžných jam ústí pramen Labe. Od jam zamíříte po červené hřebenovce k České budce a odtud vás dovede žlutá k prameništi s kamennou studnou, zíďkou opatřenou erby měst, kudy Labe protéká, a dvojici pamětních desek věnovaných propagátorovi turistiky v Krkonoších Janu Bucharovi. Vyhledávané a oblíbené turistické místo leží v nadmořské výšce 1387 m a nabízí tak i krásný výhled.

zdroj: www.mapy.cz

Podívejte se na video Ledovcové kary Krkonoš